Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Nasıl Yetiştirilir?

Salataların vazgeçilmezi, hastalıklara deva olan ve C vitamin bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan limon meyvesinin yetiştirilmesine dair önemli noktalara değineceğimiz bu yazımızı okuduktan sonra sorusunun yanıtını sizler de verebileceksiniz.

Özellikle son zamanlarda bayanlar tarafından tercih edilen bir uygulama olarak evde limon ağacı yetiştirmeye yönelik ilginin arttığı gözlenmektedir. İşte sizlere bu yazımızda ev ve balkonda limon ağacı nasıl yetişir sorusuna yanıt bulacağız. Böylece sizler de doğal bir şekilde limon yetiştirebilecek ve ihtiyacınız olduğu anda dalından taze limonları koparabileceksiniz.

Bunun için öncelikle limonun çekirdeklerini çıkartmalı ve çakıl taşlarıyla dolu bir kavanoza yerleştirmelisiniz. Kavanozun içerisinde nemli pamuğu ikiye katlayarak yerleştirmeli ve daha sonra limon çekirdeğini bu kısma koymalısınız. Tek çekirdek olmamasına özen göstermeli ve sonrasında aşılama işlemi ile uğraşmamalısınız. Birden fazla çekirdek bu anlamda işinize yarayacaktır. Bir süre sonra filizleneceğini göreceğiniz bu çekirdekler sayesinde limonlarınıza kavuşmaya çok az bir adım daha kalmış olduğunu fark edeceksiniz.

Çünkü bu filizlerin saksıya yerleştirilmesi işleminin ardından limon ağacınız için gereken ilk aşamaları tamamlamış olacaksınız. Saksıların metal olması önem verilmesi gereken bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. Böylece toprağın demir eksikliğini başarılı bir şekilde gidermiş olabilirsiniz.

Doğrudan güneş almayan bir yerde, yerini değiştirmeden bulunduracağınız bu saksıda limon ağacınızın hızlı bir şekilde yetişeceğini göreceksiniz. Çok soğuk ya da sıcak olmamasına özen göstereceğiniz ortamlarda bu ağaçları yetiştirmeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda limon ağacının yapraklarında kahverengiye dönük renk değişimleri anında görülmektedir.

Limon ağaçlarının böceklenmesi durumunda ise çareyi ilaçlarda aramamalısınız. Çünkü ucu sivri bıçak benzeri bir aletle  bu böceklere el değmeden temizleme işlemini hemen uygulayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları başarılı bir şekilde tamamlamak demek, sağlıklı limon ağaçlarına kavuşacağınız anlamına gelmektedir. Çünkü limon ağacı nasıl yetiştirilir sorusuna dair dikimden, bakıma kadar her türlü detayla ilgili sizlere bilgi verdiğimiz yazılarımız sayesinde sizler de bilinçli bir şekilde adımlarınızı atmayı sürdürebilirsiniz. Limon ağaçlarınızın meyvesini görene dek sabırlı bir şekilde beklemeli ve karşılacağınız olumsuzluklar karşısında asla vazgeçmemelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.