Limon Ağacı Hastalıkları

Limon Ağacı Hastalıkları

Sıcak iklimlerde yetişen ve sağlık yönünden çok fazla faydası bulunan limonun, ağaçlarını yetiştirirken hangi hastalıklarla karşılaşabileceğinize bu yazımızda yer vereceğiz. Limon ağaçları yetiştirilirken iklimdeki sıcaklık özelliklerinin belirli seviyelerde bulunması gerekir. Eğer 0 derecenin altına düşerse donma riski bulunan için maksimum sıcaklık seviyesi ise 45 derece olarak bilinmektedir. Yine bu derecenin üzerine çıkan sıcaklıklarda limon ağaçları için tehlike oluşturmaktadır. Bu derecelerin ortalaması ise yaklaşık 23 derece civarıdır. Bu derecede en uygun şekilde limon ağaçlarının yetiştirildiğine şahit olunmaktadır. yetiştirilen toprakların ise bol humuslu ve derin yapıda oldukları görülmektedir.

Yukarıdaki şartlarda yetiştirilmesi halinde hastalıksız ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilecek olan limon ağaçlarında, bunlardan birinin eksik ve kusurlu olması halinde ise çeşitli hastalıklar görülmektedir.

İşte şimdi bu yazımızda limon ağacı hastalıkları ile ilgili karşılaşacağınız durumları ve çözümlerini paylaşacağız.

Limon Ağaçlarında Nedir?

Dallarda ve meyvelerde ortaya çıkan bir limon ağacı hastalığı olarak dal yanıklığı görülmektedir. Bu hastalığı yaşayan limon ağaçlarındaki ilk belirtiler yaprakların kıvrılması ve kahverengi bir hal alması şeklindedir. Meyvelerinde görülen belirtiler ise küçük beneklerin oluşmasıdır. Dal yanıklığı hastalığına karşı çözüm olarak düzenli ilaçlama gelmektedir. Zamanında yapılacak müdahale sonucunda dal yanıklığı hastalığı limon ağaçlarını terk edebilmektedir.

Limon Ağaçlarında Nedir?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında limon ağacı hastalıkları olarak gövde zamklanması görülür. İlk olarak toprağa yakın meyvelerinde görülmeye başlayan bu hastalık kahverengi lekelenmelere neden olmaktadır. Sonrasında ise limonun kabuğunu yumuşatmaktadır. Böylece meyvenin tamamını sardığı görülmektedir. Bu yönüyle meyve kayıplarının en çok yaşandığı hastalıktır diyebiliriz. Hastalıklı meyvelerin toplandıktan sonra sağlıklı olanlarından ayrı bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi halde hastalık sağlıklı limonları da çürütmektedir. Dal ve gövdede meydana gelen bu hastalık nedeniyle kabukların çatlaması halinde ortaya çıkan zamk, tüm gövdeyi sardığında ağaçlarda ölmeler görülmektedir.

Limon Ağaçlarında Tıkanıklık Nedir?

Limon ağaçları dört veya beş yıllık olduğunda ağacın aşılanmış olduğu yerin üzerinde yumru şeklinde şişkinlikler olarak limon ağacı hastalıkları arasında yer alan tıkanıklık görülmektedir. Ağacın daha fazla büyümesi halinde dağılabilen veya çoğalabilen tıkanıklıklardır. Bunun görülmesinin başlıca nedeni yapılan aşılardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.