Limon Ağacı Hastalıkları Nelerdir?

Limon Ağacı Hastalıkları Nelerdir?

ve Belirtileri

ağacı bol humuslu toprakları seven genel olarak kışları ılık ve yağışlı yazları da sıcak ve kurak mevsimi seven c vitamini kaynaklı yani Akdeniz iklim kuşağı ürünüdür. ağacı sıfır derecenin altına inmeyen ve 45 derecenin üzerine çıkmayan havalarda yaşar ve yeterince bakımları yapıldığında çok verimlilik gösterebilen bitkilerdir. Diğer bitkilerde olabileceği gibi da hastalık bulabilir veya hastalık dönemi geçirebilir. Bu gibi durumlarda ilaç ile tedavisi mümkün olan limon ağacı hastalıkları belirtilerini belli ederek kendini ifade eder.

Limon Ağacı Hastalıkları Nasıl Görülür, Belirtileri Nelerdir?

Yaprak Hastalıkları: İle başladığımız zaman yapraklarda delik, uçlarının kuruması ve yaprak yüzeyinde paslanma görülürse bu tarz hastalık türüne yaprak hastalıkları denir. Rengi normalden farklı, daha ince ve dar yapılı ve uçlarında kuruma görünen bu yapraklar ağaca zarar vermektedir. Yaprak hastalıkları için ziraat marketlerinden uygun ilaçları alarak problemi çözebilirsiniz.

Yaprak yüzeyi temiz uçları kuru değil ise, kalınlığı iyi ve zararlı böcekler etrafını sarmıyorsa limon ağacınızın yaprakları gayet sağlıklıdır.

Dal Yanıklığı: Hem limon ağacında hem de meyvelerde etki gösteren hastalık türüdür. Yeni sürgen dallarda siyah yağ lekelerine benzeyen kararmalar ile belirmeye başlar. Limon ağacı bu hastalık karşısında direnç göstererek dalları kurutur ve dallar dökülür. Meyvelerde de benekler şeklinde kendini gösteren dal yanıklığı hastalıkları düzenli ziraat ilaçlamaları ile tedavi etmek mümkündür.

Gövde Çatlaması ve Zamklanma Hastalıkları: Güz ve kış aylarında daha çok görülen meyveler üzerinde etkisini gösteren hastalık türleridir. Toprağa yakın meyvelerde görülmeye başlayan bu hastalık önce benekler halinde görülür ve daha sonra da büyüyerek meyvenin etrafını sararak meyvenin yüzeyini yumuşatır. Eğer hastalık fark edilmez ise yayılarak limon ağacı üzerindeki diğer meyvelere de bulaşır ve büyük miktarda meyve kaybına sebebiyet verir. Eğer hastalık ilerlerse gövdeye de bulaşmaya başlar ve gövde kabuğu çatlayarak zamk sıvısı akıtır. Eğer limon ağacı bu aşamaya kadar geldiyse ağaç çok büyük ihtimalle kurtarılamaz ve ölür.

Limon Aşısı Tıkanıklığı Hastalığı: aşısı yapılmış limon ağacı 4. 5. yılları dönemlerinde aşı yapılan bölgenin hemen üzeri şişmeye başladıysa bu hastalık yaprak hastalıkları ile kıyaslandığında daha tehlikesizdir. Ağaçlara yapılan aşılardan kaynaklanan bu şişlikler ağacın yaşı ilerledikçe dağıldığı ve çoğalabildiği de gözlemlenmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.