Kestane Ağaçlarının Yetiştirildiği Yerler

Kestane Ağaçlarının Yetiştirildiği Yerler

Ağaçlarının Yetiştirildiği Yerler

Özellikle kış aylarımızın vazgeçilmezi olan kestane ağaçlarının yetiştirildiği yerler hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda, şaşırtıcı bilgilere yer vermek istiyoruz.

Kestaneyi duyar duymaz aklınıza Bursa ilimizin geldiğini biliyoruz. Ancak yalnızca burada değil, daha birçok ilimizde kestane ağaçları için uygun toprak ve mevsim koşulları yer almaktadır. İşte şimdi bu yazımızda kestane ağaçlarının yetiştirildiği yerler hakkında önemli açıklamalarda bulunacağız.

Kestane Ağaçlarında Topraklar Nasıl Olmalıdır?

Kestane ağaçlarının yetişebilmesi için toprak yapısının gevşek ve geçirgen bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bol güneş alması gereken bu toprakların nemli tutulması önemlidir. Yüksekliğin 1200 metreye kadar çıktığı görülse de, aslında en uygun 400 metre civarındaki yüksekliklere sahip bölgelerde yetiştirilmesidir.

Kestane Ağaçları Dikimi ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kestane bahçesinin kurulması için 20 adet kestane fidanını almanız yeterli olacaktır. Bir dekarın sürümü derin bir biçimde yapıldıktan sonra 7  veya 8 metre aralıklarla bu fidanların dikimine başlayabilirsiniz. Daha sonra ise sulamalarının Temmuz’u, Ağustos’u takip eden Eylül aylarında yapılması uygun görülmektedir. Bu üç ay içerisinde sulamalara yoğunluk verilebilir. Gübreleme ise 3 yıl gibi uzun bir süre içerisinde yapılmaktadır. Kestane ağaçlarında gübreleme çok sık yapılmamaktadır. Kestane ağaçlarının yetiştirildiği yerler için iklim ise hepsinden daha önemlidir. İklimin soğuk olduğu yerlerde toprağın güneye bakması, sıcak bölgelerde ise kuzeye bakması oldukça önemli bir husustur. Böylelikle daha verimli, hastalıksız ve sağlıklı kestanelerinizin olmasını sağlayabilirsiniz.

Kestane Ağaçlarının Yetiştirildiği Bölgeler ve İller Neresidir?

Kestane ağaçlarının yetiştirildiği yerler ile ilgili uygun şartları taşımakta olan şehirlerimize hemen göz atalım. Marmara, Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında kupulası dikenli olan bu ürünlerin yetiştirildiği gözlenmektedir. İl bazında baktığımız da Bursa’nın dışında Aydın, İzmir, Kastamonu, Sinop, Manisa, Bartın, Kütahya, Denizli gibi çok sayıda bölgeden ilimizi görebilirsiniz. Her ne kadar iklimi ve diğer şartları bakımından farklı iller olsa da, uygun toprak özelliklerinin seçilmesi halinde kestane ağaçlarınız verimli olarak büyüyecektir.

Yukarıdaki bilgilerimiz ışığında sizler de sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Yaşadığınız yerler yukarıdaki illerimizden herhangi birisinde ise, rahatlıkla kestanelerinizi tam zamanında yetiştirebilir ve verimli bir hasata sahip olabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.