Kestane Ağacı Yetiştirme Koşulları

Kestane Ağacı Yetiştirme Koşulları

Ve Yetiştirme Koşulları Nelerdir?

400 metre ve 1200 metre aralığını seven sıcak, nemli ve ılıman iklim koşullarında yaşayan, genellikle ormanda diğer ağaçlarla iç içe olan pahalı ve zahmetli meyveye sahip bir ağaçtır. Ekonomi olarak yetiştiriciliği önemli konumda olan için nerelerde yetişir sorusuna Marmara, Ege kıyıları ve Doğu Karadeniz bölgesi gibi suyunda kirecin daha az olduğu bölgelerde yaşayabilmektedir. Aydın, İzmir, Kastamonu illerinde önemli miktarda yetişirken Batın, Sinop, Denizli, Kütahya gibi Ege ve Karadeniz bölgelerinde de yetişir. Özellikle Bursa denince akla gelen kestane ağacı bol güneş alan nemli ve toprağı ağır olmayan arazi seçimi yapıldığında 8, 10 metre mesafe ile dikimi yapılıp gübreleme ve ilaçlaması düzgün yapılırsa iyi sonuçlar verebilmektedir. Kış aylarında çok düşük sıcaklıklara dayanabilen kestane ağacı, çiçek açımı ve hasat zamanı arasında sıcak bir hava istemekte ve bu dönemde oluşabilecek olumsuz hava şartlarından etkilenebilmektedir. Kestane ağacı yazın sıcakta etkilenmese de yağış ve kuraklık meyve oluşumunu önemli derecede etkileyebilmektedir.

Yağış etkeni kestane ağacı nerede yetişir sorusuna verilecek en önemli cevaplardandır. Çiçek oluşumu dönemlerinde yağan yağışlar kestane ağacı için olumsuz etki göstermesine rağmen yıllık 600 ile 1200 mm yağış alabilmesi de verimlilik açısından çok önemlidir. Bu sebeple yağışın özellikle kış aylarda olması iyi olan kestane için kırk ikindi yağışları gibi yağışlar olumsuz şartlar sağlamış olacaktır.

Toprak bakımından kestane ağacı potasyuma ihtiyaç duymakta ve kazık köklü yapısı nedeniyle derin ve yumuşak topraklara ihtiyaç duymaktadır. Ağı ve killi topraklar kestane ağacı için istenilmeyen özellik olup bu gibi yerlerde yetiştirilen ağaçların mürekkep hastalığı diye tabir edilen ağaç hastalığı sıkça görülür. Deniz seviyesi toprak sıkılığı için çok uygun olmayacağı için 400 m yüksekliklerde ve güneş ışığı alan çukur olmayan bölgelerde yetişir.

Çoğaltmak için en iyi yöntem olarak bilinen haziran sürgün göz aşısı kestane üreticilerinin genel tercihidir. Fakat bu yöntem dışında çelik sistemi ve dallandırma yöntemleri ile yeni ağaç oluşumu da sağlamak mümkün olacaktır. Eğer tohumdan kestane ağacı yetiştirmek istiyorsanız tohum olarak toprağa bıraktığınızda 3 ay gibi bir süre sonrasında çimlenebilmektedir. Fakat mutlaka ilk yılının yaz mevsimi başlangıcında aşılanması gereken kestane fidanı nerede ve hangi koşullarda yetiştiğine göre büyümekte farklılık gösterir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.