Kestane Ağacı Nerede Yetişir?

Kestane Ağacı Nerede Yetişir?

Nerede Yetişir?

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisi kestane olarak karşınıza çıkacaktır. Bazı illerimizin ile ünlü olduğunu bilsek de, aslında  hangi toprak ve iklim şartlarının kestane ağacı yetiştirmek için uygun olduğuna dair hiçbir fikrimiz olmayabilir. İşte bu nedenle siz değerli ziyaretçilerimiz için sorusuna cevap bulabileceğiniz muhteşem bir yazıyı beğenilerinize sunuyoruz.

Kestane Ağacı Hangi İklimde Yetişir?

Kestane ağacının yetiştirilmesine yönelik mevsim ortalamalarının ılıman ve sıcak bir seviyede tutulması gerekmektedir. Bu şartları barındıran iklime sahip bölgelerin kestane yetiştirmek için uygun olduğu söylenebilmektedir. Bu bölgelerin genel özellikleri güneşli olması ve neminin de yüksek olmasıdır. İşte böylece burada yetiştirilecek olan kestanelerin de daha sağlıklı ve verimli olacağını belirtmek istiyoruz. Eğer iklim daha soğuk ise kestane ağaçlarının dikileceği yamaçların güneş görmesi önemlidir. Bu nedenle yönü güneye bakacak olan yerlere bu ağaçlar dikilmelidir. Tam tersi durumunda ise iklimin sıcak olması demek, kestane ağaçlarının dikilecek yönün kuzeye bakacağı anlamına gelecektir.

Kestane Ağaçları Hangi Topraklarda Yetişir?

Bu meyvelerin yetiştirilmesinde seçilecek toprak özellikleri arasında ilk olarak dikkat çekmekte olan gevşek ve geçirgenliğidir. Bu şartlara sahip topraklar, kestane ağacı nerede yetişir sorusuna verilecek cevaplar arasında yer almaktadır. Gübreleme ise çok sık yapılmaması gereken bir uygulama olarak büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Kestane Yetiştirilen Bölgeler Neresidir?

Marmara, Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında yer alan kısımlarda kestane yetiştiriciliğinde önemli adımlar atılmaktadır. Bu bölgelerde dikkat çeken illerimiz arasında başta Bursa olmak üzere, Aydın, İzmir, Kastamonu, Sinop, Manisa gibi illerin de kestane yetiştiriciliğinde öncü iller olduğundan söz edilebilir. İklim farklılıkları ve toprak çeşitlilikleri görülse dahi bu illerde dikimi yapılacak olan kestanelerin verimli bir şekilde yetiştirildiğine şahit olunmaktadır.

Sizler de sağlıklı bir şekilde kestane yetiştireceğiniz alanları seçmek için yukarıdaki ipuçlarımızdan faydalanabilirsiniz. Böylece verimli bir kestane hasatını kazanmak için önemli bir adım atmış olacaksınız. İşte hemen bu adımları kaliteli bir çok ağaçta uygulamaya başlamak için sizler de tavsiyelerimize uygun olarak seçeceğiniz bölge ve toprak özelliklerinde kestanelerinizin yetiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.