Kayısı Ağaçlarında Budama

Kayısı Ağaçlarında Budama

Kayısı Ağaçlarında

Her ağaçta olduğu gibi kayısı ağaçlarında da daha fazla meyve almak ve kaliteli bir şekilde bu meyvelere sahip olmak amacıyla çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Bunlar arasında en sık görülen işlemler toprağı işlemek, sulama yapmak, gübrelemek ve son olarak budamadır.

İşte şimdi biz de bu yazımızda neden ve nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Öncelikle Kayısı ağaçlarında budamanın yaz, kış, dikim, şekil veya gençleştirme gibi dönemlerinde yapıldığına dikkat çekmek istiyoruz. Sonrasında ise bu dönemlere ait bazı detayları sizinle paylaşacağız.

?

Budamanın her yıl düzenli olarak yapılmaması halinde düzensizlik ve verimsizlik görülmektedir. Düzensiz gelişen taç yapıları, fazla dallar nedeniyle ışık alamayan ürünlerde gelişimin bozulması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

İşte tüm bunlar göz önüne alındığında meyvelerin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayan verimlilik faktörü ve sürgün oluşumunun dengede tutulması amacıyla kayısı ağaçlarında budama yapılmaktadır.

?

Genel olarak tüm meyve ağaçlarını kapsayan budama şekilleri vardır. Bunlarda dalları kesmek, eğmek, seyreltmek, uç almak veya dalların açısını geniş tutmak ya da dar hale getirmek gibi uygulamalar vardır.

Kış aylarında ağaçların dinlenmeye geçtiği ve havanın çok soğuk olmadığı dönemlerde kayısı ağaçlarında budama gerçekleştirilmektedir. Taçsız ve düz bir fidan halinde dikilen kayısı ağaçlarında ilk yıl gövdeden çıkan dallara dokunulmasa da, köklerden çıkan sürgünlerde temizleme işlemi yapılmaktadır.

Gençleştirme amacıyla yapılacak budamada ise kayısı ağaçlarının bu işleme uygun olup olmadığına bakılır. Eğer henüz ölmemiş bir ağaç ise gençleştirme budamasına başlanır. Kuruyan ve birbiri üzerine gelen dallardan temizlemeye başlanır. Bu budama neticesinde çift taç görülen ağaçlarda ise, üst taç atılır ve zayıflayan alt taçlarda yine budama işlemi gerçekleştirilir.

Bu taç budama işleminin ardından ağacın verimli meyveler verilmesi için toprağının işlenmesine, sulamanın dengeli bir biçimde yapılmasına ve gübrelemeye özen gösterilmektedir.

İşte bu yazımızda kayısı ağaçlarında budama neden ve nasıl yapılır gibi soruların yanıtını vermeye çalıştık. Sizler de sitemizde yer alan kayısı ve diğer meyve ağaçlarıyla ilgili farklı bilgi ve deneyimleri incelemeye başlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.