Kayısı Ağacı Budanmansı ve Gençleştirme İşlemi

Kayısı Ağacı Budanmansı ve Gençleştirme İşlemi

Gençleştirme ve Yıllık Budanması Sebepleri Nelerdir?

Kayısı ağacı Akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişen, kış mevsiminde yapraklarını döken ve bol güneş isteyen bir ağaç olup besin ve vitamin açısından zengin meyve veren bir bitkidir. Verim kalitesi ve devamlılığı için yıllık budanması gereken kayısı ağacı eğer budanması yapılmazsa dalları yükü kaldıramayıp kırılma yapar ve çok fazla meyve çiçeği oluşturacağından dolayı verim kalitesi düşer böylece cansız küçük meyve oluşumu görülür. Kayısı ağacı yıllık budanması sebepleri arasında ağacın düzenli büyümesini kontrol etmek, periyodisiteyi yani bir sene meyve verip bir sene vermeme durumunu azaltmak ve ağaç için son derece önemli olan güneş ışığını rahatça alabilmesi amaçlanır.

Kayısı Ağacı Gençleştirme Yıllık Budanması Nasıl Yapılır?

Soğuktan çabuk etkilenen kayısı ağacı güz döneminden sonra yapraklarını dökmeyi tamamladığı sıralardan kış boyu yapabileceğiniz gibi ılık havalarda yapılması gereken yıllık budanması ile yükü hafifler ve kış döneminde kendini daha rahat toparlar. İlk budanması dikim işlemi sırasında yapılması ağaç için adaptasyon sürecini hızlandırır. Dikimi ile birlikte ilk 3 veya 4 yıl kök kısımları yakınlarından çıkan sürgün doku kısımları budanır. Gövde kısımları ilk yollarda çok budanmazsa erken meyve alımı sağlanmış olacağından ilk birkaç sene önerilmez.

Ağaç 3, 4 yaşlarına geldiğinde artık sıra yıllık olarak yapılan gençleştirme için yapılan budamadır. Sürgünlerin yenilenmesi ve yeni taç oluşumu sağlaması amacıyla yapılan kayısı ağacı yıllık budanması, meyve kalitesinin artması ve ağacın taze ve uzun ömürlü kalması sağlanır. Geçleştirme budaması sırasında kurumuş, sarkmış ve birbirine binmiş dalları dibinden olacak şekilde kesilir. Diğer dalların kısaltılarak budanması sayesinde taç küçülür ve genç dalların yetişmesi için ön hazırlık yapılmış olur. Bazı ağaç yapıları çift taç oluşumu meydana getirebilmektedir. Eğer bu tarz durum varsa üst taç kısmını atıp alt taç bölümünü de kısa budama yapabilirsiniz. Taç budanması iyi yapılırsa ve sulama, toprak işlenmesi ve gübrelerin kullanımı ile verimli meyveler için hiçbir sorun kalmayacaktır. Tabi don olay, fırtına gibi etkilerden kayısı ağacı meyvelerinin çok etkilendiğini unutmamakta fayda var.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.