Erik Ağaçlarında Budama

Erik Ağaçlarında Budama

Erik Ağacında Budama

Erik ağaçları hepimiz için çocukluğun ve mutluluğun simgesi haline gelmiş anıları canlandırır. Çoğumuzun çocukluğunda baharın gelmesi ile birlikte erik ağaçlarına tırmanılır ve o güzelim ekşiliğe sahip kütür kütür yeşil erikler keyifle dalından toplandığı gibi yenirdi. Bahar aylarında erik keyfini yine sürebilmeniz ve aynı keyfi çocuklarınıza da yaşatabilmeniz için son derece önem arz eden bir konudur. Doğru zamanda ve doğru biçimde budanmış erik ağaçları daha sağlıklı büyür ve daha iyi meyve verir. Doğru şekilde budama yapılmayan erik ağaçlarında düzensiz gelişme, fazla meyve oluşumundan kaynaklanan dal kırılmaları, düzensiz büyüme, meyvelerin küçük ve verimsiz olması gibi sorunlar gözlenebilir.

Erik Ağaçlarında Budama Ne Zaman Yapılır?

Erik ağaçlarını budamak için en uygun zaman kışın çok soğuk olmayan dinlenme dönemlerinde yapılmalıdır. Bu budamaya sonbaharda ağaçların yaprak döktükleri dönemden ilk bahardaki uyanma dönemine dek devam edilebilir. Genç erik fidanlarının ilk dikildiği yıllarda yan dallara budama uygulanmamalı, yalnızca kök boğazı bölgesinde oluşan sürgünler temizlenmelidir. Daha ileri yaştaki yapılabilir. Erişkin erik ağaçlarına gençleştirme budaması yapılırken ilk aşamada kurumuş, ve birbirine binmiş olan verim düşürücü dallar kesilir. Bu işlemin ardından geriye kalan daha taze dallarda, kısaltma budaması uygulanarak ağacın tacı küçültülür ve böylelikle tekrar kuvvetli ve taze yeni sürgünlerin oluşumu teşvik edilir. Kimi ağaçlarda, budamanın sonucunda çift katlı bir taç gözlemlenebilmektedir. Bu tip çift taca sahip olan ağaçlarda üst taç atılır ve zayıflama emareleri göstermekte olan alt taçdallarına da kısa bir budama işlemi yapılır. Bu işlemlerin özenle gerçekleştirilmesi sonucu erik ağacında kuvvetli ve dengeli bir taç ortaya çıkarılmış olur. Bu kuvvetli ve dengeli taç sayesinde ağacın çiçek ve meyve verimi artar.
Doğru yapılan budama işlemleri sayesinde yıllar içinde dengeli bir biçim izlemektedir. Erken yaştan itibaren doğru budanan erik ağaçları daha çabuk ve verimli biçimde meyve vermektedir. Fakat çok yaşlı erik ağaçlarını budamak her zaman olumlu netice vermeyebileceğinden bu konuda özenli davranmak gerekir. Ağacın yaşı ne olursa olsun doğru gerçekleştirilen erik ağaçlarında budama işlemi verimi arttıracaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.