Çınar Ağacının Faydaları

Çınar Ağacının Faydaları

Özellikleri

Çınar , çınargiller familyasının Platanus cinsini oluşturan uzun boylu, geniş yapraklı ve kalın çaplı ağaç türlerine verilen isimdir. Çınar ağacının pek çok farklı türü olsa da ülkemizde en yaygın olarak rastlanan tür doğu çınarı oarak bilinen Platanus orientalis türüdür.Çınar ağaçları görkemli gövdeleri ve asırlara uzanabilen ömürleri ile ün yapmıştır. Asmaya benzeyen yapraklara sahip saymakla bitmez. Güçlü köklere sahip olan çınar ağacı toprak erozyonunu önler. Aynı zamanda yaz aylarında serin bir gölgelik oluşturan çınar ağacı, geniş dalları ile pek çok canlıya yuva olmaktadır.

Çınar Ağacının Faydaları

Çınar ağacının faydaları ağacın her alanında değişiklik göstermektedir. Örneğin ağacın odunu alet sapı yapımında, fıçı yapımında, mobilyacılıkta ve yakacak olarak kullanılabilmektedir. Çınar ağacının kabukları ve yaprakları ise son derece şifalıdır ve pek çok ilacın yapımında kullanılabilmektedir.
Çınar ağacının faydaları arasında çınar yapraklarını demleme sureti ile uygulanan kür de bulunmaktadır. Çınar yaprağı kürü özellikle son dönemde popülerlik kazanmıştır. Çınar yaprağı kürü temiz bir bez üzerinde açık havada kurutulan çınar yapraklarının sıcak suda 1 – 2 dakika demlenmesi ile yapılan çayın sabah kahvaltıdan önce ve geceleri yatmadan önce birer bardak tüketilmesi ile uygulanır. Bu kürün uygulanma süresi bir aydır. Özellikle kireçlenmeye karşı son derece etkili olan bu kürün başka pek çok yararı da bulunmaktadır. Çınar yaprağı kürü kireçlenmeye karşı olan olumlu etkisinin yanı sıra romatizmadan kaynaklanan ağrılarını azaltır, vücutta oluşan ödemi atmanıza yardımcı olur, sedef hastalığına iyi gelir.

Çınar Yaprağı Faydaları

Çınar yaprağının ayrıca yanık tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Kurumuş çınar yapraklarını kaynattıktan sonra soğutup yanıklarınızın üzerine kompres uygulamak hem sızılarınızı hafifletecek hem de iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Bu tedavide kullandığınız yöntemi saç deriniz için de kullanabilirsiniz. Çınar ağacı yapraklarından yapılan bu çay sayesinde saç derinizdeki kepekler azalacak ve saçlarınız daha güçlü ve sağlıklı hale gelecektir.
Çınar ağacının faydaları ve her ne kadar doğal olsa da bilinçsiz bir biçimde kullanılmamalı, uygulanmadan önce mutlaka bir doktora ya da eczacıya danışılmalıdır. Kür sırasında olumsuz yan etkiler ile karşılaşmanız halinde de kürü bırakmak yerinde olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.