Çiçek Yetiştirmek Çok Mu Zor?

Çiçek Yetiştirmek Çok Mu Zor?

Çiçekler günümüze ve hayatımıza renk katan en güzel eserlerdir. Çiçek yetiştirmesi ise, yetiştirmek istenilen çiçeğe göre farklılık gösterebilmektedir ve zamana ihtiyaç vardır. Evimizde, balkonumuzda ve bahçemizde yetiştirebileceğimiz pek çok çiçek türü bulunmaktadır.

Yalnız evde yetiştirilecek çiçekler konusunda dikkatli olunması gerekir. Çünkü bazı bitki türleri zehirli olabilmektedir. Ayrıca çiçeğin nerede yetişeceği de önemlidir, bahçede yetişen bir çiçek türünü evde yetiştirmeye kalkışılırsa bu durum çiçek yetiştirmek için zor ve olumsuz bir sonuç doğurur. Öncelikle yetiştirilmek istenilen çiçeğin tohumu gereklidir. Çiçek yetiştirmek için en önemli ve ana kaynak ise topraktır. Toprak ne kadar iyi olursa çiçeğin güzel yetişmesi de bir o kadar kolay olur. Diğer önemli husus ise ışıktır. Bitkiler için maruz kalınan ışık miktarı ve açısı bakımından hayati öneme sahiptir. Çünkü bazı bitkiler gölgeli mekanı tercih ederken bazıları ise güneş gören mekanı seçmektedir. Sulama, çiçek yetiştirmek için diğer önemli husustur. Samsun Çiçekçileri bu adımları uygulayarak çiçek yetiştirmektedir.
Birçok bitki fazla sudan hoşlanmaz. Çünkü fazla su, köklerin oksijen almasını ve bitkinin büyümesini engeller hatta ölümüne neden olur. En doğru olanı bitkinin kökü kontrol edilmeli eğer kuruysa sulamaktır. Toprağın kuru olup olmadığı saksı ile de belli olur. Saksı çok hafifse toprak kuru demektir. Sulama zamanı geldiğinde saksının önce toprağı sulanmalıdır. Daha sonra su damlatılarak dalları da nemlendirilebilir. Eğer bunları uygulayarak çiçek yetiştirilirse çiçek yetiştirmek fazla zor olmaz. 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.