Ceviz Ağacı Yetiştirme

Ceviz Ağacı Yetiştirme

Yetiştirme

Ceviz ağacının nasıl yetiştirileceğine dair çok fazla sorusu olan kişilerin aradıklarını bulabilecekleri müthiş bir yazıyla daha karşınızdayız. Ceviz yetiştiriciliğine dair tohumların oluşturulması ve toprakla buluşturulması işlemleri esnasında nasıl davranmanız gerektiğine değineceğiz. Bu da konusunda size önemli bir yol gösterecek olan kaynak niteliğini taşıyacaktır.

Ceviz Ağacı Tohumu Nasıl Ekilir?

Öncelikle ceviz ağacı tohumlarının ilaçlanması gerekmektedir. Mantar ve virüslere karşı baş edebilmek amacıyla bu önlemin en başından alınması gerekmektedir. Çünkü tohum halinde iken alınmayan hastalık önlemlerinin neticesinde yaşanacak tehlikeli durumlar, tohumlardan fidanlara da geçmektedir. Tohumları ayrıştırdıktan sonra ilaçlı sularda bekleterek bu yönde hedefinize başarılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Daha sonra ise tohumların şişirilmesi için karanlık ve nemli bir ortamda, üzerine kum serpmek suretiyle ıslatılmış bir şekilde bekletmeniz gerekmektedir. Bu esnada tohumların üzerinin naylonla kapatılması da son derece önemlidir. Çünkü bu işlemin süresini daha da kısaltacak olan önemli bir adımdır.

İşte tüm bu adımların ardından patlamış tohumların toprakla buluşturulması gerekmektedir. Aralarında belirli bir mesafe ve sıra bırakarak bu tohumları ekebilirsiniz. Tohumlardaki patlamış yüzeylerin yukarı bakması gerektiğini unutmadan, 10 cm lik bir derinliğe ekme işlemini tamamlamalısınız. Toprağın hiçbir şekilde zarar görmeyeceğinden emin olacağınız bu adımlar neticesinde hedefinize kolaylıkla ulaşmış olacaksınız. Buna göre tohumları ekeceğiniz aşamada önemli iki nokta olan derinliklere ve dikim şekillerine dikkat ederek bu sorunun üstesinden başarılı bir şekilde gelebilirsiniz.

Ceviz Fidanları Hangi Ortamda Yetişir?

İklim ve toprak konusunda seçici olmaya ceviz ağacı yetiştirme işlemlerine soğuklama ihtiyaçlarını unutmadan devam etmek gerekir. Ayrıca ceviz ağacının ekilecek olduğu toprakların su tutmaması da son derece önemlidir. Çünkü fazla nem sonucunda bu köklerin renk değiştirmesiyle birlikte çok kısa bir süre içerisinde çürümeye başladığı görülür. Ceviz ağaçlarını tehdit eden diğer bir durum ise ilkbahar ve sonbahar geç donları olarak karşınıza çıkacaktır. Yapraklarını geç verecek olan ceviz ağaçlarında çeşitli hastalıklar ve verimsizlikler bu zamanlarda ortaya çıkabilir. Verimli bir şekilde yetiştirmek amacıyla yaşadığınız bölgeye uygun ceviz ağacı çeşitlerini incelemeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.