Ceviz Ağacı Hastalıkları

Ceviz Ağacı Hastalıkları

Temmuz ve Ağustos aylarının gelmesiyle birlikte ceviz ağaçları üzerinde birtakım hastalıklar görülebilir. Tadıyla ve vücuda sağladığı faydalarla hayatımızda önemli bir yeri olan cevizlerin yetişmesi aşamasında meydana gelen hastalıklara karşı hazırlıklı olmak gerekmektedir. Şimdi size bu yazımızda hastalıkları ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Aynı zamanda ne gibi tedbirler alarak bu hastalıkları iyileştirebileceğinize de değineceğiz.

Bakteri Hastalıkları Hangileridir?

Sürekli olarak gözlemlemeniz gereken ceviz ağaçlarında çok sık karşılaşılan durumlardan iki tanesiyle sizleri tanıştırmak istiyoruz. ve cevizdeki bakteri zararları bu hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almakta olup, ağacın yapraklarının kurumasına ve cevizler üzerinde kahverengi beneklerin oluşmasına neden olmaktadır.

Memeli Paslanma Nedir?

Ceviz ağacı yaprakları üzerinde görülen ve kahverengi küçük kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olarak hastalığı görülmektedir. Yaprakların tahribatında en önemli faktör olarak göze çarpmaktadır. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında, fazla yağışın maruz kaldığı ceviz ağaçlarında bu hastalıkla çok sık karşılaşılmaktadır. Mart ve Nisan aylarında yapılacak çeşitli ilaçlamalar sayesinde bu hastalık iyileştirilebilir. İlaçlamaların belirli sürelerde yeniden tekrar edilmesi gerekmektedir. Genellikle meyve ağaçlarında çok sık görülen bu duruma ceviz ağacında da rastlanmaktadır.

Kök Boğazı Çürümesi Nedir?

Ceviz ağaçlarının toprak seviyesinde olan köklerinde görülen bir hastalıktır. Bu çürümelerin bıçak yardımıyla kazınması da önemlidir. Bu hastalığa karşı önlem alınmaması ağaçların ölmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın daha başlangıç aşamasında tedbir alınması gerekmektedir. Ceviz ağaçlarında bu hastalığa çok sık rastlanmasa da, sonucunun ölümle bitmesi nedeniyle ciddiye alınması gerekmektedir.

 

Yukarıdaki hastalıklara karşı önlem almak amacıyla ilaçlama yapmak istediğiniz de, ilaçların miktarını ve ceviz ağaçlarının sıklığını göz önünde bulundurmalısınız. Sağlıklı bir şekilde ilaçlama yapabilmek için bahçenin büyüklüğüne göre hareket etmelisiniz. Bu sayede ceviz ağaçlarınızda meydana gelen hastalıklar veya bu riski taşıyan durumlar kısa sürede yerini büyük bir rahatlığa bırakacaktır. İlaçlama için gereken kurallara uyduğunuz takdirde zarar vermeden ve aşırıya kaçmadan ceviz ağaçlarının bakımını yerine getirebilirsiniz. Böylece ceviz ağacı hastalıkları da daha kolay bir şekilde iyileştirilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.