Çam Ağacı Nasıl Dikilir?

Çam Ağacı Nasıl Dikilir?

Nasıl Dikilir?

Çam ağacı ülkemizde rastlanan hemen hemen her türlü toprak tipine ve iklimsel koşula uyum sağlayabilen dayanıklı ve uzun ömürlü bir ağaçtır. Her mevsim yeşil kalma özelliğine sahip olan çam ağacı hem koruluk ve fidanlıklar için, hem de evinizin bahçesi için son derece yerinde  bir seçim olacaktır. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir ağaç olan çam ağacı, sizden gelecek nesillere kalan kıymetli bir armağan olacaktır. sorusunun cevabını size bu yazımızda vereceğiz.
Çam ağacı nasıl dikilir sorusunu cevaplarken ilk aşama sağlıklı bir çam fidanı satın almaktır. Canlı yeşil renge sahip ve orta büyüklükte fidanlar bu iş için idealdir. Doğru fideyi satın aldıktan sonra gelen aşama çam ağacını dikeceğiniz bölgedeki zararlı yaban otlarını, taşlar ve yabancı kökleri temizlemek olacaktır.
Çam fidanınızı satın aldıktan ve dikilecek ortamı ortamı güzelce hazırladıktan sonra sıra dikim işlemine gelmiş demektir. Peki bu aşamada çam ağacı nasıl dikilir? Hazırlamış olduğunuz ortama çam ağacı fidesinin bulunduğu kesenin boyunu aşacak derinlikte bir çukur kazılır. Bu çukurdan çıkan toprağı daha sonra çukuru kapamak üzere yakınlarda biriktirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Fidanınızın hızlı ve sağlıklı büyümesi için çukurun en altına birkaç kürek gübre koyun. Gübre miktarını toprağın özelliğine göre belirleyebilirsiniz. Çorak ve besin açısından fakir topraklarda daha çok gübre koymak ağacınızın yararına olacaktır.

 

Çukuru kazdıktan sonra fidanınızın bulunduğu polietilen torbayı dikkatli bir biçimde  bıçak yardımı ile kesin. Bu kesme işlemi sırasında fidanın köklerini hırpalamamaya gayret edin. Yandan yardığınız torba ile birlikte fidanınızı çukura yerleştirin ve çukurda iken torbayı dikkatlice çıkarın. Daha sonra çukuru toprak ile doldurarak fidanınızın dikim işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Çukuru tamamen doldurmak yerine ufak bir çanak bırakacak şekilde doldurursanız ağacınızı sulamanız ve gübrelemeniz kolaylaşacaktır. Çukuru doldurmanın ardından fidanınıza can suyunu mutlaka verin. Ayrıca dikim işleminin ardından genç fidana bir sopa yardımı ile destek hazırlayıp bağlamayı da ihmal etmeyin. Bu destek fidanınızın rüzgarlara karşı daha dayanıklı olmasını ve düzgün bir biçimde büyümesini sağlayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.