Çam Ağacı Hastalıkları

Çam Ağacı Hastalıkları

İğne yapraklı ve her mevsim yeşil kalan bir ağaç olan çam ağacının ülkemizde pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Hemen hemen her toprak tipi yetiştirmek için elverişlidir. Çam ağaçları, yüksek sıcaklıklara ve kuraklığa olduğu kadar çetin kış şartlarına da dayanıklıdır. Her mevsim yeşil kalma özelliği ile bahçelerde ve parklarda sıkça tercih edilen bir ağaç olan , havayı temizleme özelliği ile de bilinmektedir. Ancak bu değerli ağaçlar kimi zaman çam ağacı hastalıkları ile karşılaşabilirler.
Erişkin çam ağaçları son derece dayanıklıdır ve çam ağacı hastalıkları ile nadiren karşılaşırlar. Buna karşın genç çam fideleri çeşitli mantar hastalıkları ve topraktaki uygunsuz koşullardan dolayı çeşitli hastalıklara yakalanabilmektedir. Bu hastalıkların tedavi edilmemesi halinde genç fide kuruyabilir ya da gelişimi sekteye uğrayabilir.

 

Tuzlu Topraktan Kaynaklı;

Karlı yollarda yapılan tuzlama çalışmaları toprağın yapısını bozarak çam ağaçlarını olumsuz biçimde etkileyebilir. Tuzlu toprak çam ağaçlarında taprak sararmaları ve erken yaprak dökülmelerine yol açabilir.

 

Zararlı Mantarlar Sebebiyle Görülen Çam Ağacı Hastalıkları

Çam ağacı hastalıkları genellikle bitkilere musallat olan zararlı mantarlardan kaynaklanmaktadır. Yaprak kaybı, yapraklarda ve yaprak uçlarında sararma, köklerde çürüme, gövdede renk değişimi ve doku bozuklukları gibi pek çok belirti çam ağacınızda mantar kaynaklı bir hastalık bulunduğuna işaret edebilir. Çam ağacının gövdesi yoğun şekilde reçine içerdiğinden gövdeyi etkileyen hastalıklara daha dayanıklıdır.

 

Diplodia Pinea Mantarı

Diplodia pinea isimli mantar hem genç fideleri hem de daha yaşlı çam ağaçlarını etkileyebilen bir mantar hastalığıdır. Bu hastalık genç fidelerde kök boyundan oluşan çürümelerden ve ağaç kabuğunun kırmızıya dönük bir renk almasından tanınabilir. Diplodia pinea daha yaşlı ağaçlarda ağaç uçlarından başlayan çürüme ve kurumalara sebep olmaktadır. Pas hastalığı olarak bilinen mantar hastalığı da ağaçlarda yaprak kaybına ve kurumalara sebebiyet verebilmektedir.

 

Çam Ağacı Hastalıklarında Yapılması Gerekenler

Ormanlarda rastladığınız çam ağaçlarında yaprak seyrelmesi, kök ve gövde çürümesi, renk  değişimleri, gövdede doku bozuklukları gibi sorunları yaygın bir biçimde gözlemlerseniz, bulunduğunuz bölgenin Belediye Orman İşleri birimine ya da Orman müdürlüklerine bu konuda bilgilendirme yapabilirsiniz. Bol oksijen sağlayan ve pek çok hayvana yuva olan, uzun ömürlü çam ormanları ülkemizin korunması gerekli en büyük zenginliklerinden biridir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.