Bambu Ağacı Nasıl Yetişir?

Bambu Ağacı Nasıl Yetişir?

?

Gerçek bambu bitkisi anavatanı Çin olan ve dekorasyondan kumaş üretimine kadar pek çok alanda yararlanılan bir türdür. Bu türü doğal ortamında yetiştirmek son derece zahmetlidir. Hızlı büyümesiyle bilinen bir bitki olan bambunun tohumdan filizlenme süreci ise son derece yavaştır. Tohumdan ekilen bir bambu bitkisinin filizlenmesi 5 yılı bulabilir. Yani tohumdan nasıl yetişir dediğimizde tamı tamına 5 yıllık bir sabır ve özen sürecini kast etmekteyiz. Fakat bu sürecin sonu oldukça tatmin edicidir. 5 yılın sonunda filizlenen bambu ağacı 6 hafta gibi kısa bir süre içinde 25 – 30 metreye dek uzayabilmektedir.

Evde Bambu Ağacı Nasıl Yetişir?

Evlerimizde dekoratif amaçla yetiştirdiğimiz bambu ağaçları, aslında Çin’de yetişen ve ülkemizde de belli koşullar altında yetiştirilebilen gerçek bambu olan ‘’ türünden değildir. Daha önce bahsettiğimiz gibi tohumdan yetişmek için 5 yıllık bir özen ve sabır isteyen gerçek bambu bitkisini evde yetiştirmek pek de mümkün değildir. Evde bambu ağacı nasıl yetişir sorusunun cevabı olan bitki daha çok ‘şanslı bambu’ adıyla bilinen ‘’ isimli bitkidir. Bu bitki bambu bitkisine benzer düz bir büyümeye ve oyuklara sahiptir.

 

Evde yetiştirmesi son derece kolay olan bu bitki son derece hoş bir görünüme sahiptir ve evinizi sade ama şık bir biçimde dekore etmek için idealdir. Evinizde yetiştirmek üzere bir bambu ağacı alırken parlak yeşil görünümde ve sağlıklı bitkiler satın almaya gayret etmelisiniz. Bambu ağaçları toprakta ya da suyun içinde büyüyebilirler. Suyun içinde büyüttüğünüz bambu ağaçlarınızın suyunu haftada bir değiştirmeniz gerekmektedir. Bambu ağaçlarını bol ışık alan fakat rüzgar almayan bir yere koymanız ağaçınızın sağlıklı büyümesini sağlayacaktır. Bambu ağaçları esinti ve rüzgara karşı son derece hassastır bu yüzden ağacınızı hava akımlarından iyi bir biçimde korumanız gerekir. Eğer bambularınız çok uzar ve yapraklanırsa bitkinizden küçük parçalar kesip suya koyarak köklenmesini sağlayarak yeni bambular yetiştirebilirsiniz. Egzotik, dekoratif ve suda yetiştiği için bakımı kolay bir bitki olan bambu, ev ve ofislerinize renk katmak için isabetli bir seçim olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp